Tvorba loga Svět škodovek

Pro nově vznikající muzeum Svět škodovek u Benešova, jsme společně s klientem vytvářeli nové logo a následně logomanuál. Slovo“společně“ píšu zcela záměrně, a to z toho důvodu, že na pár měsíců jsem se stal spíše členem týmu, než externím grafikem.

Letos v létě své brány návštěvníkům poprvé otevře zbrusu nové muzeum veteránů Svět škodovek, které prozatím můžete sledovat na Facebooku. Najdete v něm, jak už název napovídá, celou řadu škodovek. Nejzajímavějšími kousky pak budou bezesporu závodní speciály ze světa rallye a závodních okruhů. Mimo závoďáky uvidíte také vládní speciály a unikátní prototypy, které jinde nenajdete. 

Svět škodovek představuje největší ucelenou sbírku závodních škodovek na světě. A to už stojí za návštěvu.

Představa a zadání

Proč píšu o tomhle projektu? Protože probíhal tak, jak projekt probíhat má. Nebyla to žádná „hurá akce“, jak mají někteří klienti ve zvyku. Vše bylo dopředu připravené, promyšlené a dostal jsem o projektu tolik informací, kolik jen má hlava dokázala unést. S jednatelkou společnosti se známe od školních let a v minulosti jsme spolu již na pár projektech spolupracovali. Věděli jsme tedy oba, do čeho jdem. Do celé situace jsem byl vtažen v jejím počátku, kdy ještě nebyl jasný ani samotný název muzea. Na první schůzce jsme prošli návrhy architektů, probrali jsme vize muzea, definovali si cílovou skupinu a také stanovili USP (Unique Selling Proposition). V této situaci jsem byl spíš dobrým posluchačem, který si vše pečlivě značil do poznámek.
Vizualizace projektu

Volba vhodného písma

Starý znak Škoda

Snažili jsme se, aby bylo z loga patrné, že se jedná o škodovky. Současně jsme ale nechtěli mladoboleslavskou továrnu příliš provokovat. Proto jsme začali studovat jednu z původních podob loga z období 1929—1990, do kterého patří převážná většina vystavených exponátů.

Začali jsme tedy písmem, které je pro škodovky velmi specifické a samo o sobě dobře rozpoznatelné i bez znaku. Měli jsme to štěstí a našli jsme písmo velmi podobné a dokonce umělo české znaky. Pomohla nám s tím moje oblíbená webová aplikace WhatTheFont. Jednalo se o písmo s názvem Manufaktur a bylo přesně tím, co jsme potřebovali. Samozřejmě až na malé detaily, které jsme si dovolili upravit v Illustratoru.

Tím jsme se dokázali přiblížit naší předloze, jak jen to šlo. V zápětí jsme ale zjistili, že jen samotný text nebude dostačující a rozhodli jsme se proto k typografii doplnit teké grafický symbol.

Navrhování symbolu loga

Hledání toho správného symbolu nebylo vůbec jednoduché. Nejprve byla snaha do symbolu promítnout část původního loga Škoda. K této myšlence jsme se během procesu ještě několikrát vrátili, ale nakonec jsme se jí přece jsme vzdali. Začali jsme zkoušet různé kombinace Zeměkoule, volantu a pneumatiky. Časem vzniklo také několik okřídlených kol. Inspiraci jsme hledali v různých dobových materiálech.

Chtěli jsme, aby logo bylo jednoduché, moderní, ale zároveň i trochu retro. Nakonec jsme se přece jen rozhodli pro kombinaci Zeměkoule a pneumatiky, která nám nejvíc evokovala název Svět škodovek.

Ukázka návrhů symbolu loga

Logomanuál

Grafický manuál

Zkoušeli jsme různé barvy i jejich kombinace, ale nakonec jsme pro logo zvolili antracitovou barvu. Zbývalo už jen dát všemu pravidla a ta zpracovat do jednoduchého logomanuálu. Výsledkem byl 12 stránkový dokument, který zaručuje, že v budoucnu bude s logem vždy pracováno správně. Najdete v něm například dvě základní varianty loga, definice barev, ochranné zóny, ale také základní i doplňkové písmo.

Hurá do muzea!

Prozatím je logo použito na facebookovém profilu a na webu. Postupně by se však mělo promítnout do celé komunikace muzea. Doufejme, že pomůže návštěvníkům, najít si k muzeu cestu. Teď nezbývá než počítat dny do léta a těšit se na otevření. Majitelům přeju pevné nervy a v budoucnu davy návštěvníků. Jedná se totiž o moc hezký projekt, který stojí za vidění. Určitě si teké udělám výlet do Prahy, abych si prošel celou tuhle unikátní sbírku.

Logo Svět škodovek

Více článků najdete zde. Můžete si také prohlédnout mou práci v portfoliu…


Více článků


Moje práce

Přihlaste se k newsletteru

Pokud vás článek zaujal, nenechte si ujít další a přihlaste se k odběru novinek. Pravidelně tak budete dostávat užitečné rady přímo do vaší schránky.

Přihlásit k newsletteru

Facebook-f


Twitter


Linkedin-in


Instagram


Dribbble


Behance


Youtube