Pracovní den grafika v době koronaviru

Během pandemie nemoci COVID-19 se naše pracovní životy zcela změnily. V mém případě mám teď práce víc než dříve a tak často pracuji dlouho do noci. Dnešní příspěvek se bude od těch předchozích trochu lišit. Nedozvíte se zde nic užitečného (spoiler). Nechám vás ale nahlédnout do mého běžného pracovního dne v době nouzového stavu.

Moje kancelář

Nyní v době nouzového stavu způsobeném novým koronavirem SARS-CoV-2 pracuji výhradně z domova. Vzhledem k tomu, že jsem freelance designer, tak mě práce z domova v žádném směru neomezuje a jsem schopný pracovat stejně efektivně jako z kanceláře.

Moje současné pracoviště se nachází v našem malém 2+1 bytě ve Zlíně. Jelikož jsem limitován prostorem, má můj stůl přesně 73 x 50 cm. Na větší jednoduše nebylo místo. Tento prostor je však dostatečně velký na to, aby se na něj vešel laptop, externí monitor, tablet, klávesnice, myš a lampička. A když se uskromním, na chvíli se vejde i sklenice s vodou.

Pracovní stůl

Co se změnilo?

Jako grafický designér trávím celý den u obrazovky počítače a navrhuju například weby, bannery, loga, ale i tiskoviny. Naštěstí moje profese patří k těm, které pandemie koronaviru příliš neomezila. V mém případě mám zatím více zakázek, než jsem měl předtím. 

Můj pracovní den má někdy i 15 hodin. I kdyby nyní nebyl omezen volný pohyb osob, stejně bych neměl čas někam jít. Takže mě nucený pobyt doma nijak zvlášť netrápí. Jediné, co bych si v těchto časech přál je, aby byly dny o něco delší a zbyl mi nějaký volný čas. 

Více zakázek s sebou přináší i více komunikace s klienty. Hodně času mi tak zabere emailová korespondence, videohovory, ale i plánování jednotlivých zakázek. Na samotnou práci, pak nezbývá tolik času, kolik bych potřeboval a někdy se ani nestačím divit, kolik málo práce za tak dlouho dobu udělám.

Můj pracovní den

Můj běžný pracovní den začíná tak, že mě vzbudí budík v 7.15. A po druhém budíku už většinou i vstanu. Se ženou vyvenčíme našeho psa v lese, který máme přímo nad domem. 

Po tom co se osprchuje pes i já (přesně v tomhle pořadí) usedám k pracovnímu stolu. Projdu zbylé maily, které jsem nestihnul přečíst ráno v posteli a naplánuju si co potřebuju v daný den udělat. Spolu se ženou posnídáme a jdeme každý do své kanceláře. Obě naše kanceláře jsou v jedné místnosti a dělí nás asi 1,5 metru, což je perfektní, obzvláště když máme oba confcall ve stejnou dobu.

Ty nejdůležitější úkoly se snažím zvládnout během dopoledne a po obědě pak pracuji na tom, co je třeba ještě ten den odevzdat. 

Večer se přesouvání s notebookem do obýváku a tam pracuji na zakázkách, u kterých je nižší hodinová sazba, nebo mají ještě dostatek času do deadlinu. 

Moje pracovní doba končí obvykle kolem 22.00. Někdy, když je potřeba, pracuji o něco déle. Kolem 23.00 si jdu lehnout do postele a ještě si tak hodinu čtu. Mým oblíbeným žánrem je naučná literatura a proto byste v mé knihovně našli převážně knihy o webovém designu, UX a marketingu.

Když to čas a žena dovolí, pracuji i o víkendu. Přestože neodvedu většinou tolik práce jako v týdnu, pomáhá mi to stíhat stanovené termíny.

Není to jen o práci

Dá se říct, že práce designéra není jen práce, ale spíš životní styl. Přestože to může vypadat, že neustále jen pracuju, rád si také užívám chvíle kdy nedělám nic. Teda nic užitečného. Velice rád si například večer se ženou pustím film, zahraju si videohru nebo si zacvičím. 

A takhle nějak vypadá můj všední den.

Více článků najdete zde. Můžete si také prohlédnout mou práci v portfoliu…


Více článků


Moje práce

Přihlaste se k newsletteru

Pokud vás článek zaujal, nenechte si ujít další a přihlaste se k odběru novinek. Pravidelně tak budete dostávat užitečné rady přímo do vaší schránky.

Přihlásit k newsletteru

Facebook-f


Twitter


Linkedin-in


Instagram


Dribbble


Behance


Youtube